Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej Bydgoszcz
Strona w trakcie konstrukcji
Żołnierz WOMP na wolontariacie w Indonezji
15.09.2016
czyli o tym, jak można spędzić trzy tygodnie urlopu.

W trakcie tegorocznych wakacji żołnierz WOMP Bydgoszcz, por. mgr farm. Dawid Brudnicki uczestniczył w misji medycznej "Indonesia Medical Service Volunteer 2016" w Indonezji. Misja ta organizowana jest przez lekarzy z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz z Kaohsiung Medical University na Tajwanie. W tym roku została objęta Honorowym Patronatem przez Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - prof. dr. hab. Jacka Wysockiego.

Grupa wolontariuszy, w skład której wchodził por. Brudnicki, organizowała pomoc medyczną w najbiedniejszych regionach Indonezji (m.in. na Papui oraz na Jawie). W każdym z miejsc, które odwiedzili, tubylcy mogli skorzystać z darmowej porady lekarskiej (często pierwszy raz w życiu!), zbadać cukier, cholesterol, czy ciśnienie. Możliwe było również przeprowadzenie badania EKG oraz USG. Po wszystkich koniecznych (i możliwych do wykonania w polowych warunkach) badaniach pacjent trafiał do "apteki", za którą był odpowiedzialny porucznik-farmaceuta z WOMP Bydgoszcz. Wszystkie leki wydawano za darmo. Dzieci otrzymywały również przybory szkolne oraz środki higieny.

Tegoroczna misja była piątą odbywającą się na terenie Indonezji. Policzono, że w ich trakcie z darmowej opieki medycznej skorzystało ponad 8 tys. pacjentów. Powoli ruszają przygotowania do kolejnej, tym razem na wyspach Timor i Flores.

O tegorocznej misji można przeczytać również na:
gazetawyborcza.pl
mgr.farm

Zdjęcia autorstwa por. Brudnickiego oraz jego żony Sylwii są dostępne na stronie remediumsep.pl.
por. D.Brudnicki


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych